در محضر نور

یادداشت‌هایی از درس تفسیر قرآن حجت الاسلام والمسلمین قاسمیان

 
سوره توبه. جلسه دوم (16 مهر 88)
نویسنده : ضحی - ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳
 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

همان‌طور که عرض شد، سه سوره ی فتح(سال 8 هجرت)، سوره مبارکه توبه(سال 9 هجری) و سوره ی مبارکه مائده(سال10 هجرت) سور پایانی قرآن هستند. این 3 سوره در عقب همدیگر معنای خاصی را القا می کنند و به اساسا جریانی که بر اسلام گذشته و شرایط اجتماعی، سیاسی آن دوره و تحلیلی که حضرات معصومین علیهم السلام از آن دوران می کنند در نوع خودش قابل دقت است.
بد نیست بدانیم از این که آن موقعی که می فرمایند:"کل النّاس اهل الجاهلیة الّا.."که همه مردم اهل جاهلیت‌اند به جز همین سه‌چهار نفر...لحظاتی ست که اسلام به ظاهر در اوج اقتدار خودش است!
یک حرکتی به نام اسلام از متن جاهلیتی شروع شده است دارای خصوصیاتی، این حرکت به اوج خودش رسیده و بعد به نقطه فرود خودش رسیده.این نقطه فرود به تحلیل ائمه همان نقطه ای ست که وقتی به ظاهر به آن نقطه نگاه می کنیم در اوج اقتدار است. یعنی همان جایی است که امپراطوری روم و ایران فتح شده و فتوحاتی در این دوره اتفاق افتاده. از دید ائمه آن نقطه، نقطه فرود نظام اسلامی پیامبر صلی الله علیه و آله است.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
سوره توبه.جلسه اول (9 مهر 88)
نویسنده : ضحی - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥
 

بسم الله الرحمن الرحیم

پیش درآمد
 دوستان پیشنهاد دادند که بعد از این سلسله مباحثی که در باب مسایل مختلف قرآنی داشته‌ایم، گزارشی از مباحث سیاسی اجتماعی قرآن هم ارائه بشود. منتها با سبک قرآن در تبیین مسایل سیاسی- اجتماعی که پیوستگی خاصی با احکام اخلاق معارف و اعتقادات دارد. لذا به نظر رسید سوره مبارکه توبه را که از این جهت سوره خاصی‌ست برانداز کنیم و آیاتش را مرور کنیم. ان شاءالله.

بَرَاءَةٌ مِنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِینَ عَاهَدْتُم مِنَ الْمُشْرِکِینَ (1)
فَسِیحُوا فِی الْأَرْضِ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ غَیْرُ مُعْجِزِی اللّهِ وَأَنَّ اللّهَ مُخْزِی الْکَافِرِینَ (2)
وَأَذَانٌ مِنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ یَوْمَ الْحَجِّ الْأَکْبَرِ أَنَّ اللّهَ بَرِی‏ءٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ وَرَسُولُهُ فَإِن تُبْتُمْ فَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَإِن تَوَلَّیْتُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ غَیْرُ مُعْجِزِی اللّهِ وَبَشِّرِ الَّذِینَ کَفَرُوا بِعَذَابٍ أَلِیمٍ (3)
إِلَّا الَّذِینَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ثُمَّ لَمْ یَنقُصُوکُمْ شَیْئاً وَلَمْ یُظَاهِرُوا عَلَیْکُمْ أَحَداً فَأَتِمُّوا إِلَیْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى‏ مُدَّتِهِمْ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ (4)

شرح درس این جلسه(نهم مهرماه) را در ادامه مطلب  بخوانید. 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()